نکات مهم در نگهداری از تاسیسات ساختمان کدام است ؟

نکات مهم در نگهداری از تاسیسات ساختمان کدام است ؟


user

تیم تحریریه سرویس نما

۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹

نکات مهم در نگهداری از تاسیسات ساختمان کدام است ؟
 

ساختمان ها از کنار هم قرار گرفتن چندین جزء تشکیل شده اند. این اجزا سبب طولانی کردن عمر ساختمان و بهینه کردن آن می شوند. هر یک از این تاسیسات نقش مختص به خود را دارند. تاسیسات ساختمان شامل سیستم گرمایش، سرمایش، فاضلاب و گاز می باشد. تاسیسات ساختمان برای راحتی ساکنین و امنیت آن ها است.
 

اهمیت تاسیسات ساختمانی:

بسیاری از افراد برای صرفه جویی در هزینه ها از مصالح بی کیفیت یا افرادی که تخصص این کار را ندارند، استفاده می کنند. تاسیسات ساختمان برای راحتی ساکنین است و تمام نیاز های آنان در ساختمان با این تجهیزات برطرف می شود، بنابراین باید از لوازم با کیفیت و افراد متخصص در این زمینه استفاده کرد.
 

نگهداری از تاسیسات:

مشکلات و خرابی های کوچک می تواند سبب مشکلات بزرگ تر شود. هزینه نگهداری از تاسیسات بسیار کم تر از هزینه تعمیرات تاسیسات است. نگهداری از تاسیسات ساختمان باعث افزایش قابلیت استفاده از آن ها، کاهش خرابی و افزایش طول عمر دستگاه ها و قطعات می شود. سرویس دهی کامل تاسیسات ساختمانی سبب پیشگیری از خرابی تجهیزات و بهینه سازی مصرف انرژی می شود. برنامه های تعمیر و سرویس روزانه، ماهانه، سالانه و چهار ساله است. دوره های تعمیر بستگی به کیفیت مصالح و نحوه ساخت ساختمان دارد.
 


تاسیسات ساختمان

 

دلایل نگهداری از تاسیسات:

1_همواره قابل استفاده مطلوب باشند.
2_بهینه سازی مصرف انرژی
3_ایمن باشند.
4_سریع فرسوده نشوند.
5_کاهش هزینه های اضافی تعمیرات.


تهویه مطبوع:

نقش تهویه ایجاد شرایطی است که انسان بتواند در آن احساس راحتی کند. تهویه مطبوع شامل رطوبت 50%، دمای ایده آل 22 درجه، ضد عفونی کردن هوا و تصفیه هوا می شود. سیستم تهویه مطبوع گران است ولی هزینه نگهداری آن کم است. بنابراین لازم است بررسی های دوره ای آن انجام شود.
 

تجهیزات سرمایشی:

کولر آبی، چیلر و کولر گازی از جمله تجهیزات سرمایشی هستند که هر کدام مزایا و عملکرد مختلفی دارند. سیستم سرمایشی وظیفه خنک کردن محیط را دارد. نگهداری صحیح از تجهیزات سرمایشی باعث می شود این تجهیزات کارکرد بیش تری داشته باشند و سبب کاهش هزینه ها می شود.
 

سیستم آبرسانی:

بسیاری از کارهای روزانه ما نیاز به آب بهداشتی دارد. اولین قدم در سیستم آبرسانی تهیه آب سالم است.کنترل کیفیت آب ضروری است. این سیستم جزو تاسیسات بهداشتی است. طراحی تاسیسات آب رسانی ساختمان باید با در نظر گرفتن طول عمر و بازدهی باشد. لوله های به کار رفته باید از متریال خوب انتخاب شوند. برای ساختمان های با طبقات زیاد می توان از پمپ آب استفاده کرد تا آب با فشار بیش تری به طبقات بالا برسد.
 

 Mag.damapcuya.com
 

چنانچه به یک متخصص تاسیسات نیاز دارید !  بر روی لینک زیر کلیک کنید .. !
ثبت سفارش نظافت منزل در شهر رشت

 

پیوست ها (0)