میزان اثرگذاری انواع ضدعفونی کننده ها بر روی اجسام و وسایل

میزان اثرگذاری انواع ضدعفونی کننده ها بر روی اجسام و وسایل


user

تیم تحریریه سرویس نما

۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸

میزان اثرگذاری انواع ضدعفونی کننده ها بر روی اجسام و وسایل:

 

 در حالی که تمیز و ضد عفونی کردن اجسام و وسایل با استفاده از مواد شوینده کار بسیار با ارزش  و مهمی محسوب می شود، اما بسیاری از افراد در مورد استفاده درست از آنها تجربه و اطلاعات کافی ندارند. در صورت عدم آموزش صحیح، استفاده از این مواد می تواند مشکل ساز باشد. در زیر ویژگی های کلیه مواد ضد عفونی کننده و میزان اثر گذاری آنها بر روی اجسام و وسایل آورده شده است.
 

Disinfectants and Sanitizers | Office of General Services
 

ضد عفونی کننده های اسیدی (اسید استیک ، اسید سیتریک):

این نوع از پاک کننده ها در صورت  ترکیب با  هوا، می توانند سوز آور و سمی شوند. میزان اثر بخشی آنها روی سطوح مختلف به  فعالیت pH آنها بستگی دارد. در اکثر موارد آنها برای تمیز کردن لایه های ضخیم جرم از سطوح بسیار آلوده فلزی استفاده می شوند.
 

هالوژن ها (ترکیبات کلر یا ید):

سفید کننده های حاوی هالوژن مانند، هیپوکلریت سدیم یکی از ارزان ترین و رایج ترین ضد عفونی کننده های مورد استفاده هستند. ترکیبات ید در غلظت های بالاتر می توانند برای پوست تحریک کننده باشند. ید و کلر هر دو به راحتی توسط مواد آلی غیرفعال می شوند. از ید و کلر برای تمی کردن لباس، ظروف و کاشی ها استفاده می شود. آنها قدرت پاک کنندگی زیادی برای از بین بدن میکروب های روی این سطوح دارند.
 

مواد اکسید کننده (پراکسید هیدروژن ، اسید پراسیتیک):

مواد اکسید کننده (پراکسید هیدروژن ، اسید پراسیتیک)، پروتئین ها و لیپیدها را اکسید می کنند و به میزان متوسط ​​خورنده هستند و در غلظت های بالاتر تحریک کننده می باشند. از این مواد برای ضد عفونی کردن مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات، پاک سازی دست ها و سطوح داخلی منزل استفاده می شود. مواد اکسید کننده (پراکسید هیدروژن ، اسید پراسیتیک) می توانند تا 8 ساعت سطوح را در برابر آلودگی محافظت کنند.
 

فنل ها:

 فنل ها پروتئین های دناتوریو را تغییر داده و نفوذپذیری غشای سلولی را تغییر می دهند. آنها هنگام افزودن به آب، ظاهری شیری یا ابری دارند. آنها در حضور ماده آلی بسیار موثر عمل می کنند، بنابراین گزینه های خوبی برای پاکسازی حمام هستند.
 

الکلها (اتانول ، ایزوپروپانول):

الکلها (اتانول ، ایزوپروپانول) بسیار قابل اشتعال هستند. برای استفاده مطمئن باید از الکل 60 تا 90 درصد استفاده کنید. الکل مهم ترین ماده ای است که برای ضد عفونی کردن اجسام در مواجه با ویروس کرونا توصیه می شود.
 

میزان اثرگذاری الکل بر اجسام و وسایل در مواجه با ویروس کرونا:

با توجه به همه گیر شدن ویروس کرونا، استفاده از الکل برای تمیز کردن بسیاری از اجسام با سطوح مختلف توصیه می شود. فقط به یاد داشته باشید که از الکل 70 درصد استفاده کنید. این ماده به راحتی سطوح را از وجود ویروس پاکسازی کرده و بسیار فرار می باشد، به این معنی که روی سطح برای مدت زمان طولانی باقی نمی ماند.
 

 https://bio.libretexts.org/
https://blog.gotopac.com/
 

برای دریافت  خدمات ضدعفونی بر روی لینک زیر کلیک کنید .. !
ثبت سفارش خدمات ضدعفونی در شهر رشت


پیوست ها (0)