چگونه میوه و سبزیجات را ضد عفونی کنیم؟

چگونه میوه و سبزیجات را ضد عفونی کنیم؟


user

تیم تحریریه سرویس نما

۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲

چگونه میوه و سبزیجات را ضد عفونی کنیم؟

 

ضد عفونی کردن صحیح میوه و سبزیجات از ابتلا به انواع بیماری ها و میکروب ها پیشگیری می کند.  میوه ها و سبزیجات تازه روشی سالم برای ترکیب ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی شما هستند. قبل از خوردن  توصیه می شود، آنها را به خوبی با آب به مدت طولانی شستشو دهید تا هرگونه آلودگی ناخواسته از سطح آنها خارج شود. در این جا بهترین روش برای شستن انواع میوه ها و سبزیجات تازه قبل از خوردن آنها آورده شده است.

 

شخصی که سبزیجات را در سینک می شست

 

بهترین روش  تمیز کردن محصولات تازه:

در حالی که شستشو محصولات تازه با آب از مدتها پیش روشی سنتی برای خوردن آنها قبل از مصرف بوده است، اما با توجه به شیوع  این بیماری همه گیر بسیاری افراد تصور  ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات فقط با آب کافی نیست. برخی افراد از صابون، سرکه، آب لیمو یا حتی پاک کننده های تجاری سبزیجات به عنوان یک اقدام اضافی استفاده می کنند. با این حال، کارشناسان بهداشت و ایمنی مواد غذایی، سازمان غذا و داروی و مراکز کنترل بیماری، از مصرف کنندگان می خواهند که از مواد شیمیایی به طور مکرر و زیاد استفاده نکنند. استفاده زیاد از این مواد ممکن است خطرات زیادی برای سلامتی به همراه داشته باشند. علاوه بر این، موادی مانند آب لیمو، سرکه هیچ اثر اضافه ای در تمیز و ضد عفونی کردن محصولات نسبت به آب معمولی ندارند و حتی ممکن است آلودگی های دیگری  را روی مواد غذایی باقی بگذارد. تحقیقات نشان داده اند که استفاده از آب خنثی الکترولیز شده یا محلول آب و جوش شیرین می تواند در از بین بردن آلودگی ها از سطح محصولات تازه مؤثر باشد، اما همچنان کارشناسان استفاده از آب خنک را بهترین راه شستشوی میوه ها و سبزیجات می دانند.
 

چگونه میوه‌ها و سبزیجات را با آب بشویید؟

 • قبل از شروع شستن محصولات تازه، دستان خود را به خوبی با صابون و آب ضد عفونی کنید.

 • از تمیزی ظروف ، سینک و سطحی که برای تهیه محصولات خود از آنها استفاده می کنید نیز مطمئن شوید.

 • قسمت های پوسیده یا گندیده را از محصولات تازه جدا کنید. اگر در حال دست زدن به میوه یا سبزی شبیه پوست پرتقال هستید، قبل از لایه برداری آن را بشویید تا از ورود هر گونه باکتری های سطحی به داخل محصول جلوگیری شود.

 • میوه هایی با پوست های سفت تر مانند سیب، لیمو و گلابی و همچنین سبزیجات ریشه ای مانند سیب زمینی، هویج و شلغم را قبل از شستشو و ضدعفونی کردن، با یک برس تمیز و نرم پاک کنید تا آلودگی ها و ذرات خاک  از منافذ آنها خارج شود.

 • برای تمیز کردن سبزیجاتی مانند اسفناج، کاهو، کلم و تره فرنگی باید بیرونی ترین لایه آنها برداشته شود، سپس در یک کاسه آب خنک آنها را شستشو دهید.

 • محصولات دیگر مانند انواع توت ها، قارچ ها و سایر محصولات ظریف را  با استفاده از آب و اصطکاک ملایم انگشتان دست تمیز نمایید.

 • پس از اینکه محصولات خود را کاملاً شستشو دهید، با استفاده از یک دستمال تمیز یا حوله پارچه ای آنها را خشک کنید. محصولات شکننده تر را می توان روی حوله ریخته و به آرامی چرخاند تا خشک شوند بدون اینکه آسیب ببینند.
   

   https://www.sanipuri.com/
   

   

  برای دریافت  خدمات ضدعفونی بر روی لینک زیر کلیک کنید ..!
  ثبت سفارش خدمات ضدعفونی در شهر رشت

   

 


پیوست ها (0)